Raqs sharqi, dosł. „taniec wschodni” lub „orientalny”
powszechnie znany jest pod nazwą „taniec brzucha”. Stworzony na terenach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, charakteryzuje się bogactwem i różnorodnością stylów, a jego tradycja sięga kilku tysięcy lat. Do najbardziej znanych odmian tego tańca należą style: egipski, libański i turecki.
Taniec brzucha to głównie solowy taniec kobiecy (ale nie tylko!) polegający na improwizacji, co pozwala tancerce na wyrażenie swoich emocji. Najważniejszymi elementami tego tańca są: miękkie elementy jak ósemki, fale, koła bioder i klatki piersiowej, twarde elementy jak akcenty i izolacje górnej i dolnej części ciała, delikatne gesty rąk a także shimmy, czyli drżenie brzucha lub biustu.
Taniec brzucha pierwotnie wykonywano wyłącznie w żeńskim gronie, z dala od męskich spojrzeń. Nie należy jednak zapominać, że raqs sharqi to także liczne tańce folklorystyczne, które wykonują również mężczyźni, np. raqs al tahtieb – egipski taniec z kijami.
Charakter tańca zmienia się w zależności od stylu. Istnieje wiele odmian folklorystycznych, z których warto wymienić style takie jak: raqs al assaya, fellahy, haggala, melaya leff/eskandarani, dabka, guedra, ouled nail czy khaleegy. Wszystkie one tańczone są w zabudowanych strojach. Taniec klasyczny to między innymi tarab, mejanse, Golden Era. Kostiumy do tych odmian najczęściej składają się z dwóch części – zdobionego stanika i spódnicy. Taki typ stroju nazywa się bedleh. Natomiast taniec w stylu belly dance show pozwala na dużą dowolność w doborze stroju.
Ważnym elementem tańca brzucha są również rekwizyty. Najstarsze, mające wielowiekową tradycję to assaya czy cymble. Z czasem tancerki zaczęły wykorzystywać do tańca w stylubelly dance show także świece, miecz, woale a także skrzydła Izis, wachlarz oraz fanveils (jedwabne wachlarzo-woale).
Istotnym elementem tańca orientalnego jest dobór muzyki – odpowiednie zinterpretowanie rytmu, instrumentu oraz odzwierciedlenie melodii. Zapoznaj się z rytmami orientalnymi oraz szkicami arabskich instrumentów znajdujących się w zakładkach na tej podstronie.