Dlaczego warto tańczyć?

  • Taniec poprawi Ci nastrój i sprawi, że poczujesz się cudownie w swoim ciele,
  • Taniec orientalny ma zbawienny wpływ na kobiece ciało: modeluje sylwetkę, spala kalorie, pomaga wygrać z cellulitem oraz wysmukla talię,
  • Taniec brzucha wzmacnia mięśnie: brzucha, ud, łydek, grzbietu, ramion oraz pośladków,
  • Taniec orientalny poprawia kondycję, zwiększa elastyczność oraz nadaje ruchom gracji,
  • Taniec pozwala pozbyć się napięć fizycznych oraz psychicznych,
  • Uczestniczenie w zajęciach pozwali Ci nawiązać nowe przyjaźnie oraz dzielić się swoją pasją,
  • Udział w pokazach doda pewności siebie,
  • Bogactwo odmian tańca orientalnego nie pozwali na nudę oraz ułatwi wybór własnego stylu,
  • Taniec ćwiczy nie tylko ciało ale i umysł – podczas zapamiętywania choreografii powstają nowe połączenia między neuronami!

Muzyka arabska różni się od muzyki europejskiej pod wieloma względami. Aby móc świadomie oraz prawidłowo zatańczyć, należy znać rytmy oraz instrumenty arabskie. Zapraszam poniżej do posłuchania jednych i drugich.

Z różnorodnością kostiumów zapoznasz się poniżej, w „stylach tańca” – znajdziesz tam kostiumy wraz z opisem tańców folklorystycznych!

Jeśli chcesz rozpocząć naukę tańca, mam dla Ciebie Najlepszy kurs tańca orientalnego online! Zajęcia od podstaw, co tydzień nowa lekcja trwająca 60 minut: rozgrzewka, trening koordynacji, nauka tańca orientalnego, stretching. Zobacz szczegóły: http://taniecbrzuchaonline.pl

Na Best Belly Dance Workout YT, gdzie znajdziesz treningi oraz informacje o stylach tańca orientalnego, rytmach, instrumentach oraz rekwizytach.

Raqs sharqi, dosł. „taniec wschodni” lub „orientalny”

powszechnie znany jest pod nazwą „taniec brzucha”. Stworzony na terenach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, charakteryzuje się bogactwem i różnorodnością stylów, a jego tradycja sięga kilku tysięcy lat. Do najbardziej znanych odmian tego tańca należą style: egipski, libański i turecki.

Taniec brzucha to głównie solowy taniec kobiecy (ale nie tylko!) polegający na improwizacji, co pozwala tancerce na wyrażenie swoich emocji. Najważniejszymi elementami tego tańca są: miękkie elementy jak ósemki, fale, koła bioder i klatki piersiowej, twarde elementy jak akcenty i izolacje górnej i dolnej części ciała, delikatne gesty rąk a także shimmy, czyli drżenie brzucha lub biustu.

Taniec brzucha pierwotnie wykonywano wyłącznie w żeńskim gronie, z dala od męskich spojrzeń. Nie należy jednak zapominać, że raqs sharqi to także liczne tańce folklorystyczne, które wykonują również mężczyźni, np. raqs al tahtieb – egipski taniec z kijami.

Charakter tańca zmienia się w zależności od stylu. Istnieje wiele odmian folklorystycznych, z których warto wymienić style takie jak: raqs al assaya, fellahy, haggala, melaya leff/eskandarani, dabka, guedra, ouled nail czy khaleegy. Wszystkie one tańczone są w zabudowanych strojach. Taniec klasyczny to między innymi tarab, mejanse, Golden Era. Kostiumy do tych odmian najczęściej składają się z dwóch części – zdobionego stanika i spódnicy. Taki typ stroju nazywa się bedleh. Natomiast taniec w stylu belly dance show pozwala na dużą dowolność w doborze stroju.

Ważnym elementem tańca brzucha są również rekwizyty. Najstarsze, mające wielowiekową tradycję to assaya czy cymble. Z czasem tancerki zaczęły wykorzystywać do tańca w stylubelly dance show także świece, miecz, woale a także skrzydła Izis, wachlarz oraz fanveils (jedwabne wachlarzo-woale).

Istotnym elementem tańca orientalnego jest dobór muzyki – odpowiednie zinterpretowanie rytmu, instrumentu oraz odzwierciedlenie melodii. Zapoznaj się z rytmami orientalnymi oraz szkicami arabskich instrumentów znajdujących się w zakładkach na tej podstronie.